Kiedy warto założyć okulary przeciwsłoneczne?

Rozpoczyna się czas ciepła i coraz większej ilości światła, czyli słońca w ciągu dnia. Dzięki temu mamy więcej energii i chęci do działania. Jednak warto się zastanowić także nad potrzebą ochrony wzroku, gdy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Ruch na świeżym powietrzu, gdy robi się cieplej wymaga od nas założenia lżejszych ubrań jak kolarki damskie i koszulka z krótkim rękawem. Jednak spacerując czy uprawiając sport warto zastanowić się nad ochroną naszego wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV. Tymczasem bez względu na porę roku warto nosić okulary przeciwsłoneczne. Stanowią ochronę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Dodatkowo zapewnią komfort widzenia, gdy nadejdzie słoneczny dzień. Gdy pojawia się słońce na niebie jesteśmy narażeni na promieniowanie UVA i UVB. Słońce jest niżej na niebie jesienią i zimą, ale wtedy także jego promienie są dla nas oślepiające, a  światło odbijające się od śniegu jest bardzo niebezpieczne dla oczu. Z tego względu okulary przeciwsłoneczne z właściwym filtrem powinny być stałym elementem garderoby. Dla kobiet, które korzystają z kremów przeciwstarzeniowych na okolice oczu ważne jest, że promieniowanie ultrafioletowe przyśpiesza starzenie się skóry i mogą nawet powodować przebarwienia. Oprócz stosowanych kosmetyków warto wykorzystać także okulary, które ochronią nasz wzrok i skórę wokół oczu.

Rezygnacja z okularów słonecznych naraża nas także na liczne schorzenia jak np. zespół suchego oka, katarakta czy zapalenie spojówek. Ochrona wzroku za pomocą okularów słonecznych to również profilaktyka naszego zdrowia.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne chroniące wzrok?

Nie każde okulary słoneczne ochronią nasz wzrok. Na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym o długości fali 200 – 400 nm. Większość to promieniowanie UVA. Promieniowanie, które dociera na Ziemię jest szkodliwe dla naszego zdrowia, w tym dla delikatnych struktur oka. Niepożądane oddziaływanie dotyczy nie tylko powierzchni gałki ocznej, ale także tkanek wewnętrznych. Dlatego niezbędnym elementem naszej garderoby powinny być odpowiednie okulary przeciwsłoneczne damskie, które mają specjalne filtry blokujące dostęp światła UV do oczu.  Nie wszystkie okulary posiadają pożądany filtr i z tego powodu należy kupować okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonych miejscach. Dla ochrony przed szkodliwym promieniowaniem warto także stosować kremy z odpowiednim filtrem. W szczególności, gdy zakładamy krótki podkoszulek i kolarki damskie. Wtedy należy zadbać o odsłonięte obszary ciała, aby po powrocie do domu nie walczyć z oparzeniami, których nie przewidzieliśmy. Chcąc zapewnić sobie skuteczną ochronę przed słońcem należy zdecydować się na krem z filtrem o poziomie 30-50 SPF. Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele kremów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem, a do tego pełnią też inne funkcje (np. ujędrniają lub matują).